İş

KOSGEB Destekli Atölyede Atık Kumaşlardan Çocuk Giysisi Üretimi

BINGÖL’ün Genç ilçesinde bulunan Neriman Önver (39), KOSGEB’den 100 bin liralık destekle kurduğu atölyede çevre bölgelerden topladığı atık kumaşlardan çocuk kıyafeti üretiyor. 3 yıldır atıl duran kıyafetleri değerlendirerek geri dönüşüme katkı sağladıklarını söyleyen Önver, “Evde yaşayan bir kadın da bunu yapabilir.”

Genç ilçesinde küçük yaşlardan itibaren dokumacılıkla uğraşan 2 çocuk annesi Neriman Önver, 2020 yılında KOSGEB’den 100 bin liralık destekle atölye kurdu. Önver, 3 çalışanıyla birlikte ilk etapta çevreden topladığı atık kumaşlarla yastık, boyunluk gibi dokuma ürünleri yaparak geri dönüşüme başladı. Daha sonra atık kumaşlardan çocuk kıyafetleri üretmeye başlayan Önver, İzmir, İstanbul, Bursa, Elazığ, Diyarbakır gibi şehirlere eser göndermeye başladı. Ünlü giyim firmalarının işlerini diken Önver’in çalışan sayısı 3 yılda 17’ye çıktı. Her kadının üretebileceğini belirten Önver’in hedefi işini daha da büyütmek.

‘3 PERSONELİMİZLE ATIK KUMAŞLARI DEĞERLENDİRİYORUZ’ İlk başta 3 çalışanla birlikte sadece atık kumaşları değerlendirdiklerini anlatan Önver, “Şu anda 17 çalışanımızla sipariş üzerine çalışıyoruz. Firmalara dikeriz Firmalara göndeririz İzmir İstanbul Bursa Elazığ Diyarbakır Diyarbakır gibi yerlere mal göndeririz Fazla kumaşları çöpe atılanları topladıklarımızı dönüştürerek geri dönüşüme katkı sağlarız diye düşündük. çevremizdeki akraba ve dostlarımızdan sanata dönüştürdük bunları değerlendirdik ilk yastığı yaparak başladık araba yastığı geniş yastık boyunluk yaptık sonra yeleklerle devam ettik yeleklerde de küçük atık kumaşlar vardı onları birleştirdik 5-10 ve 20 modülden oluşan bir çocuk yeleği oluşturacağız’ dedi.’KADINLARA YARDIM ETMEK İSTİYORUM’

Atölyesinde kadınlara iş vererek yardımcı olmak istediğini belirten Önver, “Evde kalan kadın da yapabilir. Mesela ben okula gitmedim. 2. sınıfı bıraktım okumadım. ailemin ısrarlarına rağmen evde kendimi hep geliştirdim küçüklüğümden beri bez bebek yapıp eski kıyafetleri değerlendiriyorum. Bu yüzden benimle ilgili birçok kadın var. Çalışamayanlara, evde çocuğu olanlara buradan iş vererek onlara yardım etmek istiyorum mesela” dedi.

kemaliyeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu