Ekonomi

BIST 30 endeksi kontratı VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,4 artışla 8.333,50 puandan başladı.

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,4 üzerinde 8.333,50 seviyesinde işlem gördü.

Dün satış eğilimine giren endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 2,2 altında 8.301,75 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 8.324,00 seviyesine ulaştı.

Analistler, ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verileri öncesinde küresel borsalarda temkinli bir seyir izlendiğini belirterek, bugün Fed yetkililerinin sözlü yönlendirmelerinin de yatırımcıların odağında olduğunu söyledi.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadeleye yönelik “şahin” para politikalarına devam edip etmeyeceği konusundaki belirsizliğin fiyatlamada değerini koruduğunu, faiz oranlarının ne kadar yüksek seviyelerde kalacağı konusunda ise hala soru işaretlerinin bulunduğunu belirtti. .

Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi’ndeki ZEW beklenti endekslerinin, Avro Bölgesi’ndeki büyümenin, ABD’deki enflasyon bilgilerinin yanı sıra İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da olumlu etkileneceğini belirtti. takip edilmeli. Teknik olarak endeks sözleşmesi 8.250 ve 8.100 seviyesinde. Noktanın destek pozisyonunda olduğunu, 8.400 ve 8.500 seviyelerinin ise direnç pozisyonunda olduğunu kaydetti.

haber-maltepe.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu