Haber

Myanmar’da şiddetli yağışlar nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi

YANGON, 8 Ağustos (Xinhua) — Myanmar İtfaiye Departmanına göre, ülkenin batı Arakan eyaletinin çeşitli nahiyelerinde sürekli şiddetli yağışların neden olduğu sel nedeniyle binlerce kişi tahliye edildi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Myanmar’ın birçok yerinde şiddetli yağışlar ve taşan nehirler son günlerde sellere ve toprak kaymalarına neden olarak sakinleri yer değiştirmeye zorladı.

Yerel bir kurtarma kuruluşu tarafından sosyal medyada paylaşılan fotoğraflara göre, Kayin eyaletindeki Myawaddy-Kawkareik Asya Yolu’nun bir bölümü şiddetli yağışlar nedeniyle Pazartesi günü çöktü.

Bakanlıktan Pazartesi günü yapılan açıklamada, 1-7 Ağustos tarihleri ​​arasında Arakan ilinin Mrauk U nahiyesinde şiddetli yağışlar nedeniyle yaklaşık 1.209 kişinin manastır ve akraba gibi dini mekanlara tahliye edildiği belirtildi. 246 hanede 596 erkek ve 613 kadın sel mağduru oldu.

Devlet televizyonu MRTV’nin Pazartesi günü bildirdiğine göre, Arakan vilayetinin Buthidaung kasabası ve Minbya nahiyesinin sular altında kalan bölgelerinde yaşayanlar da tahliye edildi.

Myanmar Meteoroloji ve Hidroloji Dairesi Pazartesi günü sel riskleri konusunda uyardı ve bazı bölgelerdeki nehir su seviyelerinin tehlikenin sonuna yaklaştığını veya sınırı çoktan geçtiğini duyurdu.

haberguzelyurt.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu